Home Aktuality Naše cisterny zajišťují bezpečnost v jaderných elektrárnách
11.03.2016

Naše cisterny zajišťují bezpečnost v jaderných elektrárnách

Výroba elektrické energie co nejekologičtějším způsobem s sebou nese v případě ohrožení mimo jiné i potřebu zásahové naftové cisterny CN – 20 z naší produkce.

Energetika je dnes velmi sledované téma; řeší se nejen cena její výroby, distribuce, šetrnost k životnímu prostředí, ale i efektivita provozu. Nejefektivnější zdroj elektřiny i při současné úrovni technologií stále vychází z jaderné elektrárny.

Image 0Autor fotografie: archiv ETE - JE Temelín

Hasičský záchranný sbor podniku ČEZ, a.s. – JE Temelín a JE Dukovany – v momentu narušení a poškození chladících věží případným totálním výpadkem elektrické energie okamžitě potřebuje zásobovat a plnit záložní dieslové elektrocentrály pro pohon čerpadel a dalších klíčových zařízení k ochlazování věží, aby nedošlo k přehřátí reaktoru a případné nekontrolované jaderné reakci nebo výbuchu.

Rezervní nafta je uskladňována v nádržích umístěných v betonových bunkrech několik metrů pod zemí. Tento fakt na sebe váže nutnost, aby naše cisternové vozidlo dokázalo naftu vydávat do příslušných elektrocentrál, vozidel a dalších klíčových motorových jednotek. Zároveň je potřeba, aby vozidlo dokázalo naftu nasát speciálním rotačním čerpadlem o průtoku cca 700 l/min z hloubky až 8 m ze zmíněných cisternových podzemních zásobníků.

Zásahový krizový automobil na podvozku Mercedes-Benz se speciální cisternovou nástavbou CN 20 – plničem nafty z firmy KOBIT, spol. s r.o. – pasivně zajišťuje bezpečný provoz našich dvou jaderných elektráren.

Těší nás, že náš výrobek z portfolia cisteren zvyšuje bezpečnost provozu tuzemských jaderných elektráren a přidává na klidnějším spánku nejenom českým obyvatelům, ale i našim jižním sousedům.