Home Aktuality Rozsáhlý povrchový důl u Krušných hor má svého „strážce“
01.07.2015

Rozsáhlý povrchový důl u Krušných hor má svého „strážce“

Jde o unikátní projekt naší společnosti – divize vodních cisteren s podvozkářskou firmou Cat Zeppelin. Technicky vyspěle řešenou cisternu čekají pravda nelehké pracovní úkoly, jako např. hasit požáry hořícího uhlí, snižovat prašnost důlních cest a omývat ostatní stroje v areálu hnědouhelného dolu Sokolské uhelné a.s.

Tak jako Krkonoše ve východních Čechách mají svého Krakonoše, my můžeme s lehkou nadsázkou podobně označit naši žlutou cisternu „MK 23“ operující v povrchovém dole mezi Krušnými horami a Slavkovským lesem.

Vyjímečná cisterna o objemu 23 m³ denně čelí těm nejnáročnějším tuzemským podmínkám. Představte si prostředí plné polétavého uhelného prachu, který se při kyselém dešti mění v mazlavé bláto, a to se po vysušení mění v kámen. Takové pracovní podmínky jsou jistě jednou z největších výzev vyžadujících důmyslnou konstrukční a provozní propracovanost našimi kmenovými odborníky. Největší dominantou cisternové nástavby je vysokotlaké vodní dělo, které svým dosahem vodního paprsku více než 50 metrů efektivně hasí samovznícené požáry uhlí i na těžce přístupných místech dolu. Posádka vozidla obsluhující operaci vodního monitoru prostřednictvím ovládacího pultu z kabiny vozidla, zůstává v bezpečné vzdálenosti od ohniska požáru. Dodávku velkého množství vody zajišťuje výkonné vodní čerpadlo o výkonu až 2 000 l/min. Toto velkoobjemové čerpadlo pracuje s vodní technologií určenou pro standardní užitkovou vodu. Další novinkou na MK 23 je speciální technologie kalového čerpadla s maximálním výkonem 1400 l/min, které nejen umí pracovat s užitkovou vodou, ale poradí si i s hustými kaly s pevnými částicemi až do průměru 20 mm. Tato technologie umožňuje výtlak, přečerpávání a vyčerpávání kalů i silně znečištěných vod do dalších zařízeních. Vnitřní povrch nádrže je kompletně ošetřen speciálním antikorozním nátěrem. Neméně důležitou činností, která souvisí s výbavou nástavby, je tryskové vodní čištění prašných silnic v dole a omývání znečištěné důlní techniky vysokotlakou hubicí.

Stroj s naší nástavbou na mohutném třínápravovém kloubovém podvozku Cat 730C již úspěšně dohlíží na bezproblémový provoz dolu a my se těšíme z toho, že kobiťácká „MK třiadvacítka“ dobře slouží svému účelu.